Proč mi moje káva nechutná…

 

Máte svoji oblíbenou, a hlavně ověřenou, kávu a najednou vám nechutná? Nebo jste na návštěvě ochutnali kávu, která vás chytila tak, že jste si ji koupili a doma to není „TO“ ono, jak si pamatujete?
Pojďme se podívat na některé příčiny, jak si kávu doma sami můžeme „zkazit“.

Čistota přístroje / Nebuď prase, umej to!
Tak toto je naprostý základ. Špinavé trubky při čepování piva v Čechách řeší asi každý. Když vám to vaše čepované nechutná nebo vypadá tak nějak divně. Ale máte stejnou první úvahu, když vám nechutná káva?
Pokud vám v nádobce s vodou roste řasa, trubky jsou zanesené vodním kamenem a káva protéká přes již žluklý olej usazený od mletí zrn, který je na stěnách hadiček už asi rok... pak můžete kupovat jakoukoli výběrovou kávu, ale žádný zázrak z ní nepřipravíte.
Jasně, pravidelný proplach je super, ale prostě opravdovou čistotu dlouhodobě neudrží. A vážně neplatí, že co je mokré, to je čisté.
Čistota kávovaru není sice zvenku vidět, ale každý, kdo trošku pije kávu, pozná čistý kávovar z šálku, který mu připravíte.

Hrubost mletí / Přemýšlej, jak kávu připravuješ, co od ní očekáváš…
Jedním z nejčastějších viníků je nastavení mlýnku. Jde o to, že čím jemnější mletí máte nastaveno, tím je větší plocha kávového zrna vystavena vodě a tlaku a tím dochází k intenzivnější extrakci. Získáte kávu, která je velmi silná, ale také může dojít k tomu, že je výrazněji hořká.
Snadná pomoc, zkuste změnit hrubost mletí a zkuste, jak ovlivní chuť právě vašeho šálku.
Toto je jedna z nejčastějších příčin, kdy si koupíme kávu, kterou jsme někde ochutnali (ať už v kavárně nebo u přátel) a doma nám najednou zas tolik nešmakuje. Podle způsobu přípravy, je třeba uvažovat hrubost mletí.
Espresso – vyžaduje opravdu jemné mletí. Jedná se o rychlý způsob přípravy, kdy voda přes namletou kávu projde pod tlakem, nežádoucí hořké tóny se zde nestihnout tak vylouhovat.
Filtr – zde voda protéká přes namletá zrna gravitací a hrubost mletí tak ovlivňuje rychlost průtoku a intenzitu louhování. Takže jemné až střední mletí, podle konkrétní kávy.
Frenchpress – doporučený střední až hrubší způsob mletí, přece jen, zde se káva už nějaký čas louhuje a ten čas závisí na vás, samozřejmě opět podle kávy, kterou máte.
Takže je to na vás. A je třeba si vyzkoušet to svoje.

Poměr množství kávy a vody / Více někdy není více… tak to s množstvím kávy do šálku nepřeháněj
Automatické kávovary mají vše nastaveno, vy si najdete „jen to své oblíbené tlačítko“. O starost méně.
Pak máme další způsoby přípravy a zde je již na místě sledovat, jakou kávu mám a jaký poměr kávy a vody použít (zcela běžně se již i v domácím prostředí k přípravě kávy používají váhy a dávkuje se s přesností na gram, opět, pokud nemáte automatický kávovar). Použijete-li málo vody/hodně kávy, tak si vyrobíte opravdu nevábný hrnek hořkosti (ovšem, pokud potřebujete cítit, jak je život hořký, pak s chutí do toho). Standardem je poměr 1:2 (káva : finální hmota v šálku). A kolem tohoto poměru oscilujeme a ladíme.

Čerstvost / Neskladuj si otevřené kilo kávy ze slevy rok…
Zásadní roli v chuti vaší kávy hraje i doba od upražení zrn. Již v několika případech jsme zmiňovali, že nejlepšího šálku nedosáhneme bezprostředně po upražení, ale až po tzv. odplynění, a to je v závislosti na druhu kávy a nastavení pražení, 10 - 18 dnů po upražení, kdy jsou zrnka na vrcholu kondice. Postupem času upražená káva začne ztrácet vůni, chuť, až žlukne, zvlhne a vy si uvaříte hořký šálek nějaké pachutě.
Že čerstvost neovlivníte?
Zde platí zlaté pravidlo: kupujte celá zrna od renomované, ověřené pražírny (například od nás 😉 ). A melte ji až těsně před samotnou přípravou.
No, a nakonec kávu nejlépe spotřebujte cca do 6 týdnů, s ohledem na váš způsob skladování.
Ovšem pozor, i toto má své výjimky. Jak tak testujeme chování zrnek v čase, tak jsme objevili (konkrétně u jednoho Peru - Cajamarca), že po 5 měsících od upražení byla naprosto fantastická, dokonce bez náznaku mastnoty zrna. Ovšem jde spíše o raritu, kde se sešla řada faktorů od půdy a nadmořské výšky plantáže až po profil pražení a skladování.

Teplota vody / …vroucí vodu nechte na vaření těstovin… káva potřebuje to svoje
Opět téma ne tak pro majitele automatického kávovaru jako pro ty, kteří volí alternativní způsoby přípravy.
Příliš horkou vodou kávovou sedlinu spaříte a získáte ostrou hořkost, ve které už jiné tóny chuti, budete hledat jen stěží (že ten turek vždy a všude chutnal stejně, co?)
Pro většinu způsobů přípravy je ideální teplota mezi 92 - 96°C. Pro AeroPress jde teplota ještě níže a to na 80°C pro tmavě pražená zrna a na 85°C pro světleji pražená.

Tvrdost vody / …když nám z kohoutku teče „kamenolom“
Obecně v Čechách máme velmi čistou vodu, máme i ten luxus, že kohoutková voda je pitná. Ale všude nám neteče voda stejná na obsah jednotlivých látek.
Tvrdá voda použitá pro přípravu kávy prostě vyrobí daleko hořčejší šálek, než by byl z měkké vody.
Takže, pokud jste u známých na Šumavě ochutnali výbornou kávu, tak si ji například u Českého Brodu na Kolínsku (jedno z míst s nejtvrdší vodou v ČR) nemáte šanci takto vychutnat.
Takže je na vás, jestli budete hledat kávu, která vám bude chutnat i s tvrdou vodou nebo zkusíte vařit třeba z filtrované vody.

My na naší straně procesu děláme, co můžeme, o čemž se snažíme pravidelně informovat. Samozřejmě jsme k dispozici i v případě dotazů. Ale ne vše je jen o nás.
A snad jsme alespoň trošku přiblížili, co můžete udělat vy, abyste kávu nedegradovali a plně vychutnali to, co nabízí.
Tak hodně štěstí s hledáním právě vašeho zlatého standardu pro přípravu kávy.

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet